21 czerwca 2022 r. odbyły się warsztaty w ramach projektu GRASS zorientowanego na opracowanie modeli monitorowania ruchu pojazdów w miastach oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Warsztaty są konsekwencją listu intencyjnego podpisanego podczas konferencji Green Cities 2022. Partnerami Akademii Morskiej w Szczecinie jest Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny – będący częścią Europejskiego Instytutu Technologii (EIT), utworzonego przez Komisję Europejską w celu wzmocnienia zdolności członków Unii Europejskiej do implementacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny jest również w sieci Branżowych Punktów Kontaktowych - Transformacja Cyfrowa.
Czego dotyczyły warsztaty?
W warsztatach wzięli również zdalny udział partnerzy norwescy. W ramach wspólnie wypracowanych celów i metod omawiano sposoby wdrażania efektywnego procesu aplikacji o granty badawcze, w szczególności pod kątem programu Horyzonty Europa.Jakie zadania są realizowane w ramach projektu?
- Przegląd oraz analiza porównawcza rezultatów dobrych praktyk oraz uwzględnienie regulacji prawnych i potrzeb interesariuszy w zakresie wykorzystywania energii i technologii pozwalających ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w Oslo i Szczecinie (docelowo Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym).
- Promocja wymiany wiedzy i wzajemnej współpracy w ramach partnerstwa na rzecz jakości transportu towarowego (Freight Quality Partnership).
- Określenie uwarunkowań dla wdrażania rozwoju energooszczędnego miejskiego transportu towarowego w polskich i norweskich miastach i regionach.



