Od 30 listopada do 2 grudnia 2023 r. w Kołobrzegu odbywało się jubileuszowe – X SEMINARIUM STOCZNIOWE organizowane przez Zachodniopomorski Klaster Morski.

Podczas tegorocznej edycji Politechnikę Morską w Szczecinie reprezentowali z Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu dr inż. Andrzej Montwiłł (Prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego) oraz dr inż. Beata Drzewieniecka, a z Wydziału Mechanicznego dr inż. Jan Drzewieniecki, prof. PM.
Ponad setka uczestników brała aktywny udział w debacie, prowadzonej przez Mateusza Kowalewskego z portalu Gospodarka Morska, której głównymi tematami były:
- „Offshore Wind & Shipbuilding – co dalej z Polską energetyką wiatrową i flagowymi projektami stoczniowymi?” z posłami na Sejm RP Dariuszem Wieczorkiem i Arkadiuszem Marchewką.
- Instrumenty wsparcia dla Przemysłu stoczniowego i morskiej energetyki wiatrowej w ofercie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
- Nowe zasady, programy i możliwości wsparcia inwestycji w sektorze stoczniowym oraz offshore. Sekrety udanej aplikacji o finansowanie z Unii Europejskiej.
- Budowa jednostek CTV na potrzeby rozwijającego się rynku farm wiatrowych.
- Innowacyjne rozwiązania w procesie przetłaczania mieszanin gazów oraz w badaniach NDT w zakresie budownictwa okrętowego i morskiej energetyki wiatrowej.
- Zaawansowane badania nieniszczące.
- Ubezpieczenia dla przemysłu stoczniowego.
- Przełomowe decyzje NSA w dziedzinie oddelegowania oraz zatrudnianie cudzoziemców – nowe kierunki – możliwości i zagrożenia.
Konferencja była doskonałą okazją do spotkania z ekspertami i specjalistami celem wymiany wiedzy i doświadczeń, oraz integracji środowiska biznesowego, akceleracji MŚP oraz impulsu w kierunku rozwoju firm poprzez efektywne wykorzystanie procesów B+R oraz mechanizmów inżynierii finansowej.
Kolejne seminarium planowane jest 4-6 kwietnia 2024.


